APIE MUS

1972

Įkurtas

„Lokys“ – antros kartos šeimos restoranas, čia kartu dirba brolis ir sesuo. Brolis Evaldas Keršulis prieš 20 metų restoraną perėmė iš mamos, jame dirbusios beveik nuo pat jo atidarymo. Evaldą dažnai sutiksite restorano salėse, pasitinkantį svečius ir prižiūrintį aptarnavimą. Sesuo Rita Keršulytė–Ryčkova daugiau nei dešimtmetį yra kvalifikuota vyno someljė. Iš mamos paveldėjusi aistrą gaminti, 2018 m. Rita grįžo į šeimos restoraną su prestižinės kulinarijos ir konditerijos mokyklos diplomu, Le Cordon Bleu Grand Diplôme.

Pradėjusi vadovauti „Lokio“ virtuvei, Rita dirbo kartu su Lietuvos istorikais ir nagrinėjo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės virtuvės istoriją. Savo žiniomis apie pamirštą Lietuvos senąją kulinariją „Lokio“ šefė dalijosi ir BBC Travel.

Senuosius patiekalus Rita derino su sau artimais principais – naudoti sveikus, natūralius produktus, maisto gaminimui pasitelkti naujas technologijas. Taip restoranas tapo miško gėrybių – grybų, uogų, riešutų ir žvėrienos – namais, pasakojančiais lietuviškos virtuvės istorijas iš Vytauto Didžiojo užkariavimų ir Žygimanto Augusto dvaro laikų.

Seniausiame Vilniaus senamiesčio restorane, veikiančiame nuo 1972 m., dirbanti šeima stengiasi išsaugoti paveldėtas tradicijas ir istorinę aplinką. Restoranas įsikūręs viduramžiais statytuose pirklio namuose (ekskursija po istorinį pastatą – šiame video). 

Pati seniausia, didžioji rūsio salė, mena dar XV a., o gotikos stiliaus rūsiai – XVI a. pavyzdys. Pirmame aukšte atkurta baroko stiliaus salė su restauruota XVIII a. freska ir išsaugotais originalios freskos fragmentais. Vyno ir mažoji vyno salės restauruotos klasikiniu stiliumi, kad aplinka Jus nukeltų į vis kitą mūsų šalies istorijos epizodą. Šiose senovinėse erdvėse restorano svečiai lankosi jau virš 50 metų. Šiltuoju metų laiku restorane atidaroma lauko terasa – vidinis senamiesčio kiemelis, dėl nedidelio žaidimų kampelio mėgstamas ir mažųjų mūsų svečių.

2021 m. restorane įsikūrė nedidelė parduotuvėlė „Lokys Deli“, siūlanti atrasti gurmaniškus lietuviškus skonius. Mažųjų vietinių gamintojų ir ūkininkų gaminiai tęsia lietuviškosios virtuvės, mūsų kulinarinio paveldo istoriją. Kviečiame!